Można by ją inaczej nazwać kulturą polityczną. Chodzi mniej więcej o to, żeby nie używać w dyskusji z politycznym oponentem, argumentów odnoszących się do sfer osobistych, takich jak kolor skóry, wiara, orientacja seksualna, narodowość, szczególnie tych obraźliwych. Chodzi o to, żeby rozmawiać o problemie w sposób merytoryczny, bo wtedy da się go rozwiązać, zaś obrażanie interlokutora zdecydowanie temu nie sprzyja, bo wyzwala zbyt wiele emocji. Bo na końcu chodzi o to, żeby się dogadać. Jeśli faktycznie tego chcemy. Traktując się z szacunkiem i zrozumieniem, nie stosując agresji słownej, łatwiej jest rozstrzygać problemy pokojowo.

Ale, mając w pamięci, że „nic nie jest do końca dobre i nic nie jest do końca złe”, i tu tkwi pewien haczyk. Poprawność polityczna może spowodować to, co w psychologii nazywa się roboczo „uklepaniem problemu”. Problem jest, ale uśpiony. I jeśli w psychoterapii dąży się do „otwarcia problemu”, to na niwie politycznej często lepiej, że tak się nie dzieje. Niech czas i nowe doświadczenia zrobią swoje. W terapii, bowiem, ktoś czuwa nad biegiem wypadków, zaś w polityce może zdarzyć się wszystko.

Poprawności politycznej nie wypracowały jakieś tchórzliwe, nieogarnięte matoły. Pogarda wobec tego sposobu uprawiania polityki jest bardzo niebezpieczna. Często tylko niewielka granica dzieli agresję słowną od fizycznej.

Przeczytałam gdzieś, że „żeby [rządząc] nie zaszkodzić państwu, należy stosować wypróbowaną metodę: dbać o dobre samopoczucie pięknoduchów, a ludożercom rzucić kogoś na pożarcie”. Mam wrażenie, że polityczny świat odwraca się od pięknoduchów i bardzo mnie to niepokoi. Dlatego dla wszystkich, którym bliskie są wartości takie, jak przyjaźń, empatia, życzliwość i solidarność ofiaruję te niezapominajki. To niezwykły dar zza grobu (no, prawie) – naprawdę 🙂 – od niedawno zmarłej, kochanej przeze mnie osoby, której owe wartości mocno leżały na sercu.  Nie pozwólmy nikomu się podzielić. Nawet, jeśli inaczej myślimy, jako ludzie jesteśmy dokładnie tyle samo warci.

 

Niezapominajki dla Lucynki - Kopia

Reklamy