Obchodziliśmy jeszcze wczoraj 100 lat niepodległości naszej ojczyzny. Pomyślałam, że dobrze by było przyjrzeć się, co w tym czasie osiągnęliśmy, a czego nadal nam brak. Prosiłam moich uprzejmych respondentów o odniesienie się do stanu na dziś, ale to tylko tak dla ułatwienia, bo naprawdę, choćby się to komuś bardzo nie podobało, historia państwa JEST ciągłością, i np. na stan naszej polityki mają wpływ nie tylko ci, którzy rządzą dziś, ale i ci, którzy im rządy oddali, i ci, którzy tworzyli pierwszy sejm i pierwszy rząd i pierwszą opozycję. 100 lat to tylko dla ludzi młodych długi okres czasu. W historii kraju to zaledwie chwila. Jesteśmy młodą państwowością i musimy mieć dla siebie więcej wyrozumiałości nie mylić z obojętnością.

Wasze oceny uzupełniłam o swoją. Nie jest to na pewno próbka reprezentatywna w sensie naukowym, ale jeśli chodzi o dobór już tak: uczestniczący w ankiecie (o ile wiem 🙂 ) są różnej płci, w różnym wieku, o różnych przekonaniach politycznych, reprezentują pewnie różne zawody i status społeczny. Niektóre odpowiedzi, nieocenione cyfrą przez autorów, oceniałam intuicyjnie, zgodnie z ich intencją, tak, jak ją odczytałam.

Najwyżej została oceniona Prywatna Przedsiębiorczość Polaków. Tylko niewiele gorzej – Gospodarka Państwowa. Na trzecim miejscu uplasowała się Opieka Społeczna, na czwartym – Służba Zdrowia, na piątym – Szkolnictwo. To naprawdę optymistyczne wyniki, bo oznaczają, że bez względu na to, kto akurat sprawuje rządy, stara się zadbać, jak najlepiej umie, o dobrobyt w kraju, nie zapominając przy tym o najuboższych, najmłodszych i najsłabszych. Tak, ja wiem, te wyniki są najwyższe, ale nie wysokie 🙂 Ale trend jest dobry.

Najniżej oceniliśmy Klasę Polityczną i Dyplomację – tylko dwie osoby do 1-dynki dodały + 😉 Trzecie miejsce od końca to Policja. Reszta – średniacy.

Tak się widzimy. Możemy się mylić. Albo nie.

Jeszcze raz dziękuje serdecznie wszystkim, którzy w trakcie świętowania, zdobyli się na chwilę refleksji nad stanem Tej, której urodziny świętowaliśmy.

Gagik Parsamian

Reklamy