23 czerwca obchodzimy DZIEŃ OJCA. W odróżnieniu od Dnia Matki, to święto nie jest ani tak popularne, ani wzniosłe. Jakby ojciec z założenia był mniej ważnym rodzicem, a przecież tak nie jest. Dziecko bardzo potrzebuje obojga rodziców.

Ojciec jest dla dziecka osobą bardzo znaczącą. Kiedy dorastając widzi w jego oczach aprobatę, szacunek, miłość, dumę i akceptację, to, jako już dorosły, poradzi sobie z każdym problemem, ponieważ ten pierwszy i najważniejszy w życiu cenzor wystawił mu najwyższą notę.

Dla syna ojciec jest męskim wzorem do naśladowania. Dla córki – pierwszym mężczyzną, dla którego była piękną i niepowtarzalną. Kiedy dziewczynka w okresie dorastania nie dostanie ze strony ojca aprobaty swojej kobiecości, nigdy nie będzie jej pewna. Zawsze będzie szukać jej potwierdzenia.

Myślę, że najwyższa pora zobaczyć w ojcach nie tylko żywiciela rodziny, ale przede wszystkim czującego i czujnego opiekuna. Nie raz bywa tak, że to wcale nie matka daje dziecku oparcie, czułość, miłość, bo różnie to bywa. Nawet sądy, choć z wielką nieśmiałością, zaczynają to dostrzegać, rozstrzygając o opiece nad dzieckiem.

Wszystkim ojcom w dniu ich święta życzę pamięci i miłości tych, o którym dbali, których kochali i dla których gotowi byli poświęcić życie.

 

wn1